Držať sa pre redukciu tukov nízkej intenzity?

 V júni 2019 ma k tomuto krátkemu príspevku inšpiroval jeden 70 ročný Pán, skvelý športovec, cyklista, napriek svojmu veku vo výbornej kondícii.

Po stúpaní na Biely Kríž v Malých Karpatoch sme si s kamošmi urobili krátku pauzu na občerstvenie. Chalani nie sú v zlej forme! Nejaké to kilečko zbytočných tukových zásob by im však zlepšilo výkon v kopcoch a ako je mojím „dobrým“ zvykom, chvastúnsky som im odporučil zhodiť.

Posilňovanie detí a mládeže. Áno alebo nie? (1. časť - Ako som začínal)

 deti-cinkySo silovým tréningom som začal niekoľko týždňov pred dovŕšením pätnásteho roku života. Nejednalo sa o prevažne tréning s vlastným telom, ale o skutočný silovo - kulturistický tréning, s pre mňa vtedy ťažkými činkami. Akosi intuitívne som sa na tento tréning pripravoval už odmalička. Prvými skúsenosťami so silovými cvikmi boli hodiny karate alebo kickboxu (mal som 6 rokov), kde sa vykonávali štandardné cviky ako kľuky alebo "brušáky".

Učebnica mŕtveho ťahu

Správna technika je pri mŕtvom ťahu dôležitejšia, ako pri akomkoľvek inom cviku. Súčasťou článku sú názorné videá správnej a nesprávnej techniky. S ich pomocou sa môže takmer každý naučiť bezpečne a efektívne cvičiť...

Skúsili sme ketogénnu diétu

V praxi existuje niekoľko spôsobov ako redukovať telesnú hmotnosť a zbaviť sa tukových zásob. V minulosti sa odporúčalo najmä znížiť obsah tukov v strave, v posledných rokoch sú populárne spôsoby stravovania so zníženým obsahom sacharidov. Dnešný článok bude akousi prípadovou štúdiou môjho zverenca Richarda, ktorému sa pomocou ketogénnej diéty podarilo stratiť 10 kilogramov hmotnosti v priebehu 6 týždňov.

Najčastejšie chyby pri posilňovaní nôh - 2. časť: Technika výpadov

Výpady sú spolu s drepmi najkomplexnejšími cvikmi, ktorými precvičíte súčasne svaly prednej aj zadnej časti stehna, sedacie svalstvo a na udržaní rovnováhy sa bude podieľať aj horná časť tela. Efektivita tohto cviku do veľkej miery závisí od techniky prevedenia. Preto v článku nájdete videá s popisom správnej techniky výpadov a taktiež názorné ukážky najčastejších chýb, ktorých sa ľudia pri ich cvičení dopúšťajú.

Najčastejšie chyby pri posilňovaní nôh - 1. časť: Technika drepov

Drepy a výpady sú všeobecne považované za najefektívnejšie cviky zamerané na svalstvo nôh. Okrem toho sú tiež komplexnými cvikmi, keďže sú pri ich vykonávaní zaťažované predné "stehná", súčasne svaly zadnej časti stehna a zabudnúť nemôžeme ani na sedacie svalstvo. Komplexnosť týchto cvikov spočíva aj v tom, že pre správne vykonanie drepov musíte udržať v ideálnej polohe aj hornú časť tela. To znamená...

Silový tréning cyklistu (1.časť)

trxŠpičkoví športovci všetkých odvetví dnes vedia, že silový tréning prináša mnoho benefitov. Výnimkou nie sú ani cyklisti. Čítajte a zistíte ako môžete zakomponovať silový tréning do prípravy. Pomôže Vám zvýšiť výkon, predísť zraneniam a kompenzovať svalové nerovnováhy, ktoré jednostranné zaťažovanie spôsobuje.

Počet opakovaní, intenzita tréningu vs svalová hypertrofia

Otázku "Koľko sérií a opakovaní pri cvičení vykonávať?" si kladie nielen každý nováčik vo fitnesscentre. Všeobecná odpoveď pre každého neexistuje. Ich počet závisí od vašich cieľov, kondície a rokov strávených v posiľňovni. Intenzita tréningu bezprostredne ovplyvňuje výsledky vášho snaženia, jednotlivé kondičné schopnosti, vzhľad vášho tela a dokonca aj zloženie svalstva.

Abeceda vytrvalostného tréningu - 5. časť Návod na určenie tréningových zón

Seriál abeceda vytrvalostného tréningu som písal, aby čitateľ objavil rôznorodosť vytrvalostného tréningu, pochopil mechanizmy, ktoré sa odohrávajú v tele a následne ich mohol využiť vo svoj prospech. Časti o tréningových zónach odhaľujú veľký potenciál pestrosti tohto tréningu. Aby bol seriál kompletný a mohol čitateľovi priniesť úžitok, nemôžem vynechať posledný diel, v ktorom uvediem niekoľko spôsobov odhadu tréningových zón.

Abeceda vytrvalostného tréningu - 4. časť: Tréningové zóny a ich použitie v tréningu

V minuej časti Monitorovanie vytrvalostného tréningu a intenzita zaťaženia, som stručne vysvetlil čo sú tréningové zóny. Dnes rozdelím tréningové zaťaženie do jednotlivých zón a načrtnem ako a kedy je možné tréning v jednotlivých zónach zakomponovať do tréningového plánu. V nasledujúcich riadkoch charakterizujem 7 tréningových zón, ktoré vám pomôžu pochopiť význam použitia rôznych intenzít tréningu.

Abeceda vytrvalostného tréningu – 3. časť: Monitorovanie vytrvalostného tréningu a intenzita zaťaženia

Pokiaľ chcete trénovať efektívne, mali by ste poznať základné fyziologické procesy, ktoré prebiehajú pri podávaní športového výkonu. Správnym namixovaním objemu a intenzity tréningu, spolu s dostatočným priestorom na regeneráciu, môže každý začiatočník dosiahnuť ohromného zvýšenia vytrvalosti.

Ďalšie články...

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií.